CAUCASUS X-TREK LLC.

DISCOVER PANKISI GEORGIA

Pankisi Valley, Jokolo, Akhmetis Raioni

GEORGIA

caucasusxtrek@gmail.com

Tel PL +48 606 966 334

Tel GE +995 599 803 998

 

© 2018 by Caucasus X-Trek

Proudly created with Wix.com 

Trekking do Szatili -Chewsuretia 

Trasa z Pankisi do Chewsuretii. Niesamowicie piękna widokowo.

Przez Żelezne Góry, Borbalo 3294 m.n.p.m. Andaki 2287 m.n.p.m. Mutso 1880 m.n.p.m. do Szatili. Trasa może nieznacznie zmienić się ze względu na warunki pogodowe lub braku możliwości przejścia zaplanowanego odcinka. Max. wysokość na szlaku do 3500 m.n.p.m.

Średni stopień trudności.  Wymagająca kondycyjnie.

Miejscami spore nachylenia. Na trasie piergi, trawy  i kamienie. Na cały pobyt przeznaczyliśmy 9 - 10 dni. Podane daty, są datami skrajnymi. Końcowa może w rzeczywistości różnić się od zaplanowanej o 1 -2 dni.

 

Terminy :

16.07.-25.07.2020 

20.08.-29.08.2020 termin wstępnie zarezerwowany do 31 marca 2020

CENA : 890 EURO

Inne terminy trekkingu do Szatili i długość pobytu ustalamy indywidualnie.


Program ramowy.
1 dzień 

Spotkanie w Tbilisi na Starym Mieście. Przejazd przez Udabno, David Garedża, Sighnaghi., Bodbe, Gremi oraz przez najciekawsze miejsca w Kachetii. Kolacja, pierwszy wspólny posiłek w Gremi lub Pankisi..

2 - 8 dzień 

Siedem dni przeznaczamy na trekking + 2 zapasowe.

Zaczynamy śniadaniem w Gremi lub Pankisi. . W Pankisi przygotujemy ekwipunku do trekkingu. Ostatnie zakupy w Jokolo/Pankisi ( płatność tylko gotówką).

Pierwszy etap drogi pokonamy ZiŁ-em (postsowieckim autem), którym dotrzemy na ponad 2000 m.n.p.m.

W czasie trekkingu nocujemy pod namiotami lub w obozowisku obok pasterzy. Kuchnia obozowa. Wspólnie przygotowujemy posiłki i dbamy o porządek. Ostatni nocleg w Chewsureti pod namiotem lub chewsurskim domu..

9 i 10 dzień

Śniadanie w Shatili. Przejazd do Tbilisi.  Koniec wyprawy.

lub

Śniadanie w Shatili. lekki trekking w okolicach. Przejazd do Mcchety. Zwiedzanie - Mchceta, Dżwari. Nocleg. Kolacja. 

Śniadanie - Mccheta. Powrót do Tbilisi.  Koniec wyprawy*.

Dla chętnych pobyt w łaźniach siarkowych na Starym Mieście. Wspólna supra.*


INFORMACJA

Mieszkamy i pracujemy w Pankisi. Jesteśmy pasjonatami gór i wędrówek poza szlakiem. Zawsze na naszych trekkingach jest licencjonowany przewodnik górski, Kist z doliny Pankisi (gruziński Czeczen ),  przewodnik trekkingowy polskojęzyczny oraz dwóch dodatkowych przewodników Kistów. To najlepszy zespół w dolinie Pankisi. Dla biorących udział w naszych trekkingach, to również gwarancja bezpieczeństwa i bardzo dobrze przemyślanej trasy. Wyruszając z Pankisi wybieramy najbezpieczniejsze przejście w danej chwili. W większości znanych tylko naszym kistyńskim przewodnikom.
Nie posiłkujemy się pasterzami z Pankisi. W czasie całego trekkingu mamy do dyspozycji konie. 

Przewodnicy znają zasady udzielania pierwszej pomocy. 
 

NAMIOTY

W Pankisi w naszym centrum wypożyczysz namiot  1-, 2-, 3- osobowy. Konieczna wcześniejsza informacja i rezerwacja. Istnieje również możliwość wypożyczenia namiotów w wypożyczalni w Tbilisi.

TREKKING PANKISI - Chewsuretia
Na trasie nie ma oznakowanych szlaków, nie ma turystów, Tereny doliny Pankisi  były od zawsze odcięte od reszty Gruzji. Po zakończeniu II wojny czeczeńskiej i uspokojeniu się sytuacji w dolinie Pankisi, tylko nieliczni próbowali swoich sił w przejściu do Chewsureti i Tuszetii od strony Pankisi.

NOCLEG

Poza górami nocujemy w hotelach, guesthouse'ach. W Pankisi guesthouse lub u kistyńskich przyjaciół w prywatnych domach. To gratka, ponieważ nocleg w kistyńskim domu, jeśli nie jest to guesthouse,  jest niemożliwy dla ludzi z zewnątrz.

W górach nocujemy pod namiotami. Obozy rozbijamy obok pasterzy z Pankisi i Chewsureti, jeśli takich napotkamy ;)

 

POSIŁKI

Gwarantujmy dwa posiłki dziennie: śniadanie i kolację. W cenie degustacja w winnicy, poczęstunek winny w Khareba/Tbilisi. 

W Wąwozie Pankisi wszystkie posiłki przygotowywane są  przez kistyńskie kobiety z  produktów, które pochodzą z ich ogrodów i własnej hodowli. To najbardziej ekologiczne, organiczne i zdrowe produkty, jakie możemy zjeść w Gruzji. Ponieważ znajdujemy się w muzułmańskim świecie, nie spożywamy potraw z wieprzowiny. 

 

POBYT MUZUŁMAŃSKIEJ DOLINIE PANKISI

Należy pamiętać o tym, że przyjeżdżając do doliny Pankisi jesteśmy w miejscu, gdzie żyją bardzo tradycyjni i wierzący muzułmanie. Należy BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAĆ wszystkie zasady, które tam obowiązują. Nieprzestrzeganie ich skutkuje tym, że turysta może być poproszony o opuszczenie Pankisi. O wszystkich zasadach informujemy przed wjazdem do Pankisi.

Poziom dla średniozaawansowanych.

Nasze trekkingi są WYMAGAJĄCE. Co to oznacza? Wychodząc z nami w góry, powinieneś posiadać ducha przygody i chęć przeżycia survivalu. Być wytrzymałym i sprawnym fizycznie. Wskazane wcześniejsze doświadczenie w długich, górskich marszach. Wcześniejsze wędrówki z plecakiem i sprawdzone, wygodne obuwie WYMAGANE! 

W czasie trekkingu maksymalna wysokość jaką pokonamy to  około 3500 n.p.m

Nasze trekking do Chewsureti jest dla średniozaawansowanych w wycieczkach górskich. Bez elementów wspinaczki. Przeznaczyliśmy spory zapas czasowy na pokonanie całej trasy. Pozwoli to na rozkoszowaniem się widokami i czasem na robienie zdjęć. 

 

Chewsuretia - Szatili

Chewsuretia w tłumaczeniu kraj dolin. Kraina historyczna w północno-wschodniej Gruzji z najwyższym szczytem Tebelosmta  4492 m n.p.m. To najmniej zaludniona kraina Gruzji. Przepiękna, tajemnicza, odcięta od cywilizacji. 

Jeszcze sześćdziesiąt kilka lat temu w Chewsuretii można było zetknąć się z wojownikami rodem ze średniowiecza, odzianymi w kolczugi, uzbrojonymi w miecze, kindżały i tarcze.

Chewsuretię zamieszkują  dumni i waleczni górale, którzy zachowali swój dialekt, tradycję oraz zwyczaje. Chewsuretia zachowała stare obyczaje przedchrześcijańskie. Np. do tej pory można spotkać w domostwach szkielety przodków. Nadal obowiązuje tutaj zemsta krwi i poród w samotności.

"...Chewsurska mitologia również posiada bardzo konkretną geografię. Tu i w sąsiedniej Pszawii opowiedzą ci o złych stworzeniach – dewi oraz o żyjących na wolnych od ludzi ziemiach bóstwach – gwtisszwilebi (dzieciach bożych), które w czasie bitwy zrzucają na pole walki głazy, porąbane ich bronią odłamki skał. Na ziemi gwtisszwilebi byli postrzegani jako wszechmocni wojownicy, utożsamiani z ciałami niebieskimi i gwiazdami: Iaschari, Kopala, Pirkuszi (bóstwo kowali), Ber-Baaduri, ich starszy brat – Kwiria (bóstwo sprawiedliwości) – czyli Gwiazda Poranna (Wenus). Ich ziemskie siedliska to chewsurskie i pszawskie miejsca święte (chati) – proste miejsca kultu, gdzie co roku obchodzi się ludowe święta i dokonuje rytuałów, które można opisać jako osobliwe połączenie pogaństwa i chrześcijaństwa. Ku chwale bóstw warzone jest piwo, które uważane jest w Chewsuretii za boski napój, i zarzyna się wiele sztuk owiec i bydła. W ten sposób Chewsurcy proszą w swoich świętych miejscach o przychylność bóstw. Ku czci zmarłego mężczyzny Chewsurowie zawsze urządzają wyścigi konne.."

O Szatili

Tak samo jak Szatili, jak i inne wsie regionu mają charakter wiosek - twierdzy. Szatili powstało w średniowieczu, nad brzegiem Argunu. To kompleks wież-twierdz połączonych z systemów tarasów i schodków. Można przechodzić z domu do domu, nie wychodząc na zewnątrz. 

Jeśli wystarczy czasu i siły udamy się do miejsca, w którym  znajdowała się niegdyś wioska Anatori, której wszyscy mieszkańcy   w XIX w. wymarli w czasie epidemii duru brzusznego.  Nieopodal znajdują się grobowce z ludzkimi kośćmi. Przychodzili tutaj się ludzie, którzy dowiadując się, że są chorzy zostawali tam i  czekali na śmierć.


ZAPEWNIAMY: prywatny transport z Tbilisi do Pankisi oraz z Chewsureti do Tbilisi,  opiekę przewodników Kistów i polskojęzycznego, dwa posiłki: śniadanie i kolację (pierwszy posiłek kolacja, ostatni śniadanie ). pomoc w czasie rozbijania biwaku, transport ekwipunku - tylko namioty i jedzenie. Pobyt w łaźniach siarkowych w Tbilisi. Degustację wina w Kachetii i poczęstunek w winiarni w Tbilisi. 

*Opcja dodatkowa: jest możliwość wynajęcia dodatkowych koni do transportu ekwipunku. Pomagamy przy rezerwacji noclegów w Tbilisi i transporcie lotniskowym.. 

Dokładną informację oraz listę rzeczy niezbędnych prześlemy zainteresowanym wyprawą.

INFORMACJA🇵🇱 606 966 334

caucasusxtrek@gmail.com

www.caucasusxtrek.com

Dokładną informację oraz listę rzeczy niezbędnych prześlemy zainteresowanym wyprawą.