CAUCASUS X-TREK LLC.

DISCOVER PANKISI GEORGIA

Pankisi Valley, Jokolo, Akhmetis Raioni

GEORGIA

caucasusxtrek@gmail.com

Tel PL +48 606 966 334

Tel GE +995 599 803 998

 

© 2018 by Caucasus X-Trek

Proudly created with Wix.com 

 

I wiosenny trekking do Szatili-Chewsuretia plus Kachetia.

Ruszamy z Tbilisi przez Udabno - Dawid Gareja - Kachetię - Pankisi TREKKING do Szatili

Terminy :

04.06.2019 – 13.06.2019    BRAK MIEJSC

CENA : 850 EURO

Inne terminy trekkingu do Szatili i długość pobytu ustalamy indywidualnie.

GRUPA MIN 6 OSÓB MAX 8
05.06-13.06.2019
05.06.18 Spotkanie w Tbilisi. Przejazd przez Kahetię do Pankisi: śniadanie w Udabno-Oasis Club, Sighnaghi. Kvareli i Kindzmarauli Corporation Wine House z degustacją wina. Gremi. Wąwóz Pankisi spacer w dolinie, odwiedziny u miejscowej rodziny, zwiedzanie meczetu. Powitalna, tradycyjna czeczeńska kolacja. Nocleg w Wąwozie Pankisi.
Prawdopodobnie tego dnia będzie zakończenie ramadanu. Wtedy obowiązkowo bierzemy w nim udział.

PLAN RAMOWY
04.06.2019 godz 20:00 spotkanie przy stanowiskach odprawie.
05.06.2019 przylot do Tbilisi. Przejazd przez Kahetię do Pankisi: Śniadanie w Udabno - Oasis Club, Dawid Gareja, Sighnaghi. Kvareli i Kindzmarauli Corporation Wine House z degustacją wina. Gremi. Wąwóz Pankisi. Powitalna, tradycyjna czeczeńska kolacja. Nocleg w Wąwozie Pankisi.
06.06.2019 Śniadanie. Przygotowanie ekwipunku do trekkingu. Ostatnie zakupy TYLKO gotówka
06.06-11.06.2019 Trekking do Szatili. Nocleg w Shatili.
11.06.2019 Śniadanie. Trekking okolice Shatili. Przejazd do Gori. Kolacja / supra. Nocleg.
12.06.2019 Śniadanie. Gori zwiedzanie. Uplisciche. Mcheta. Powrót do Tbilisi. Kolacja. Nocleg.
13.06.2019 Śniadanie-ostatni posiłek. Koniec wyprawy. Czas wolny w Tbilisil i wspólny spacer po stolicy. Zbiórka 2:300 i przejazd na lotnisko godz.2:45. Wylot do Warszawy.

POZIOM ZAAWANSOWANIA: trekking dla początkujących i średniozaawansowanych w wycieczkach górskich. Bez elementów wspinaczki. Przeznaczyliśmy spory zapas czasowy na pokonanie całej trasy. Pozwoli to na rozkoszowaniem się widokami i czasem na robienie zdjęć.

Spotkanie w Tbilisi. Krótki pobyt na Starym Mieście. Lokalna winiarnia i degustacja wina winnicy Khareba. 

Po drodze do Pankisi zwiedzimy najważniejsze miejsca w Kahetii:

Gurjaani - odwiedzimy miejscową piekarnię i  kościół Zaśnięcia Matki Bożej (Kvelatsminda).  Kvareli z- Kindzmarauli Corporation Wine House, i degustacja wina. Gremi - XVI i XVII stolica Królestwa Kahetii z Cerkwią Świętych Archaniołów (Mtawar Angelozi ).  Alaverdi  z monastyrem.  Przyjazd do Wąwozu Pankisi, spacer w dolinie, odwiedziny u miejscowej rodziny, zwiedzanie meczetu i innych zakamarków Pankisi niedostępnych dla turystów. Powitalna, tradycyjna czeczeńska kolacja z potrawami kuchni pogranicza-czeczeńskiej i gruzińskiej. Nocleg w Wąwozie Pankisi. 

Tylko trekking z Pankisi - Szatili -  powrót do Tbilisi 

Terminy : 

21. 07.2019 - 27.07.2019

23.08.2019 -29.08.2019 

CENA: 650 EURO

Inne terminy trekkingu do Szatili i długość pobytu ustalamy indywidualnie.

 

PLAN RAMOWY

1 dzień

Przyjazd do Pankisi. Spotkanie w naszym biurze w Jokolo. Lekki posiłek. Spacer w dolinie, odwiedziny u miejscowej rodziny, zwiedzanie meczetu i innych zakamarków Pankisi niedostępnych dla turystów. Powitalna, tradycyjna czeczeńska kolacja z potrawami kuchni pogranicza-czeczeńskiej i gruzińskiej. Nocleg w Wąwozie Pankisi. 


2 - 5 dzień

Śniadanie. Przygotowanie ekwipunku do trekkingu. Ostatnie zakupy. Kilkudniowy trekking do z Pankisi do Shatili. Kolacja. Nocleg w Szatili. %/+1 dni trekkingu

6 dzień

Śniadanie. Trekking okolice Szatili. Wyjazd do Tbilisi. Pożegnalna kolacja. Bar Warszawa.

OPISY ODWIEDZANYCH MIEJSCOWOŚCI

INFORMACJA

Mieszkamy i pracujemy w Pankisi. Jesteśmy pasjonatami gór i wędrówek poza szlakiem. Zawsze na naszych trekkingach jest licencjonowany przewodnik górski, Kistyniec z Wąwozu Pankisi (gruziński Czeczen ),  przewodnik trekkingowy polskojęzyczny oraz dwóch dodatkowych przewodników Kistów. To najlepszy zespół w Wąwozie Pankisi. Dla biorących udział w naszych trekkingach, to również gwarancja bezpieczeństwa i bardzo dobrze przemyślanej trasy. Wyruszając z Pankisi wybieramy najbezpieczniejsze przejście w danej chwili. W większości znanych tylko naszym kistyńskim przewodnikom.
Nie posiłkujemy się pasterzami z Pankisi ani z Tuszetii. W czasie całego trekkingu mamy do dyspozycji konie. 

Przewodnicy znają zasady udzielania pierwszej pomocy. 
 

TRANSPORT

Dla chętnych pomagamy lub organizujemy transport z  i do Tbilisi.

NAMIOTY

W Pankisi w naszym centrum wypożyczysz namiot  1-, 2-, 3- osobowy. Konieczna wcześniejsza informacja i rezerwacja.

TREKKING PANKISI - CHEWSURETIA SHATILI
Na trasie nie ma oznakowanych szlaków, nie ma turystów, tereny od Wąwozu Pankisi  były od zawsze odcięte od reszty Gruzji. Po zakończeniu II wojny czeczeńskiej i uspokojeniu się sytuacji w Wąwozie Pankisi nieliczni próbowali swoich sił w przejściu do Tuszetii i Chewsuretii, od strony Pankisi. Na trasie nie ma żadnych służb ratunkowych. Na większości trasy nie ma też zasięgu sieci komórkowej.

 

NOCLEG

Poza górami nocujemy w hotelach, guesthouse'ach. W Pankisi guesthouse lub u Kistyńskich przyjaciół w prywatnych domach. To gratka, ponieważ nocleg w kistyńskim domu, jeśli nie jest to guesthouse,  jest niemożliwy dla ludzi z zewnątrz.

W górach nocujemy pod namiotami oraz u kistyńskich pasterzy, rodziny naszych przewodników.

 

POSIŁKI

Dwa posiłki dziennie: śniadanie i kolację.W cenie degustacja w winnicy, poczęstunek winny w Khareba/Tbilisi. 

W Wąwozie Pankisi wszystkie posiłki przygotowywane są  przez kistyńskie kobiety z  produktów, które pochodzą z ich ogrodów i własnej hodowli. To najbardziej ekologiczne, organiczne i zdrowe produkty, jakie możemy zjeść w Gruzji. Ponieważ znajdujemy się w muzułmańskim świecie, nie spożywamy potraw z wieprzowiny.

 

POBYT MUZUŁMAŃSKIM WĄWOZIE PANKISI

Należy pamiętać o tym, że przyjeżdżając do Wąwozu Pankisi jesteśmy w miejscu, gdzie żyją bardzo tradycyjni i wierzący muzułmanie. Należy BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAĆ wszystkie zasady, które tam obowiązują. Nieprzestrzeganie ich skutkuje tym, że turysta może być poproszony o opuszczenie Wąwozu Pankisi. O wszystkich zasadach informujemy przed wjazdem do Pankisi.

POZIOM ZAAWANSOWANIA: 

Nasze trekkingi są WYMAGAJĄCE. Co to oznacza? Wychodząc z nami w góry, powinieneś posiadać ducha przygody i chęć przeżycia survivalu. Być wytrzymałym i sprawnym fizycznie. Wskazane wcześniejsze doświadczenie w długich, górskich marszach. Marsze z plecakiem WYMAGANE!

W zależności od wyjazdu wymagane mogą być wcześniejsze pobyty na wysokościach około 3500 n.p.m

Nasze trekkingi do Shatilii są dla średniozaawansowanych w wycieczkach górskich. Bez elementów wspinaczki. Przeznaczyliśmy spory zapas czasowy na pokonanie całej trasy. Pozwoli to na rozkoszowaniem się widokami i czasem na robienie zdjęć.
 

Szatili - Chewsuretia

Chewsuretia w tłumaczeniu kraj dolin. Kraina historyczna w północno-wschodniej Gruzji z najwyższym szczytem Tebelosmta  4492 m n.p.m. To najmniej zaludniona kraina Gruzji. Przepiękna, tajemnicza, odcięta od cywilizacji. 

Jeszcze sześćdziesiąt kilka lat temu w Chewsuretii można było zetknąć się z wojownikami rodem ze średniowiecza, odzianymi w kolczugi, uzbrojonymi w miecze, kindżały i tarcze.

Chewsuretię zamieszkują  dumni i waleczni górale, którzy zachowali swój dialekt, tradycję oraz zwyczaje. Chewsuretia zachowała stare obyczaje przedchrześcijańskie. Np. do tej pory można spotkać w domostwach szkielety przodków. Nadal obowiązuje tutaj zemsta krwi i poród w samotności.

"...Chewsurska mitologia również posiada bardzo konkretną geografię. Tu i w sąsiedniej Pszawii opowiedzą ci o złych stworzeniach – dewi oraz o żyjących na wolnych od ludzi ziemiach bóstwach – gwtisszwilebi (dzieciach bożych), które w czasie bitwy zrzucają na pole walki głazy, porąbane ich bronią odłamki skał. Na ziemi gwtisszwilebi byli postrzegani jako wszechmocni wojownicy, utożsamiani z ciałami niebieskimi i gwiazdami: Iaschari, Kopala, Pirkuszi (bóstwo kowali), Ber-Baaduri, ich starszy brat – Kwiria (bóstwo sprawiedliwości) – czyli Gwiazda Poranna (Wenus). Ich ziemskie siedliska to chewsurskie i pszawskie miejsca święte (chati) – proste miejsca kultu, gdzie co roku obchodzi się ludowe święta i dokonuje rytuałów, które można opisać jako osobliwe połączenie pogaństwa i chrześcijaństwa. Ku chwale bóstw warzone jest piwo, które uważane jest w Chewsuretii za boski napój, i zarzyna się wiele sztuk owiec i bydła. W ten sposób Chewsurzy proszą w swoich świętych miejscach o przychylność bóstw. Ku czci zmarłego mężczyzny Chewsurowie zawsze urządzają wyścigi konne.."

O Szatili

Tak samo jak Szatili, jak i inne wsie regionu mają charakter wiosek - twierdzy. Szatili powstało w średniowieczu, nad brzegiem Argunu. To kompleks wież-twierdz połączonych z systemów tarasów i schodków. Można przechodzić z domu do domu, nie wychodząc na zewnątrz. 

Jeśli wystarczy czasu i siły udamy się do miejsca, w którym  znajdowała się niegdyś wioska Anatori, której wszyscy mieszkańcy   w XIX w. wymarli w czasie epidemii duru brzusznego.  Nieopodal znajdują się grobowce z ludzkimi kośćmi. Przychodzili tutaj się ludzie, którzy dowiadując się, że są chorzy zostawali tam i  czekali na śmierć.

Dokładną informację oraz listę rzeczy niezbędnych prześlemy zainteresowanym wyprawą.


Czas trwania trekkingu :

Trekking do Shatili 5/+1 dniZAPEWNIAMY: kompleksową opiekę i pomoc w czasie wędrówki: posiłki z przygotowaniem, pomoc w czasie rozbijania biwaku, transport ekwipunku. Na wyprawę zabieramy konie.

INFORMACJA
🇵🇱 606 966 334
caucasusxtrek@gmail.com
www.caucasusxtrek.com