top of page

GRUZJA 

The Adventure

POZNAJ Z NAMI   SAKARTVELO

SHATILI

REGION Chewsuretia. Shatili to malowniczo położona miejscowość  na skale, w widłach rzeki Arguni. To średniowieczny zabytek pochodzący z ok. VII w. Jest to doskonale zachowana wieś-twierdza, której mieszkańcy przekonują, że nigdy nie została zdobyta przez najeźdźców. Położenie Shatili powodowało, że wieś była narażona na ataki od strony sąsiednich Czeczenii ii Inguszetii.Miejscowość leży zaledwie 4 km od granicy z Czeczenią. Zabytkowy zespół składa się z 60 wież obronnych i domów połączonych z sobą tajemniczymi tunelami i wąskimi uliczkami. Baszty posiadają drewniane balkony, z których w czasie ataków wylewano gorącą wodę na głowy najeźdźców. Bloki kamienne użyte do budowy pokrywają tajemniczymi petroglify. Shatilii jest rzadko odwiedzanym miejscem ze względu na położenie.

SHATILI Chewsuretia Caucasus X-Trek Pankisi .jpg
TBILISI

 

Tbilisi stolica Gruzji i jedno z najlepszych miast do odwiedzenia! Tbilisi leży nad brzegiem rzeki Mtkvari (znanej również jako Kura) otoczone jest górami. Jego różnorodna architektura odzwierciedla długą i skomplikowaną historię. Jednym z najlepszych sposobów docenienia tego wyjątkowego miejsca jest wędrowanie po ulicach, zakamarkach, a szczególnie po kolorowym Starym Mieście.

Tbilisi
MCCHETA

 

Mccheta jest stolicą religijną, duchowym sercem, a zarazem najważniejszym miastem Gruzji. Do VI wieku była stolicą Gruzji. To jedno z najstarszych miast w Gruzji, w którym znaleziono 4000-letnie ślady ludzkich osad. W Mccheta znajdują się trzy najważniejszych kościoły w Gruzji: sobór katedralny Sweti Cchoweli, Jvari i klasztor Samtavro. W tym mieście Gruzja przyjęła chrzest. W 330 roku Święta Nino przyniosła do Gruzji chrześcijaństwo. Nino jest jedną z najważniejszych świętych w tym kraju (wiele dziewcząt nosi jej imię). 

W 337 roku w Mcchecie proklamowano religię chrześcijańską jako religię państwową

Gruzja Mccheta _Caucasus X-Trek Pankisi
GRUZJA

Gruzja, kraina skał i kamieni, średniowieczne twierdze i klasztory, zielone wzgórza, majestatyczne góry, głębokie jaskinie i skaliste plaże.

Kraj, w którym miłośnicy kultury i historii podczas spacerów po wioskach i miasteczkach będą mieli wrażenie, że zostali przetransportowani do przeszłości. Gdzie miłośnicy przyrody będą zachwyceni oszałamiającymi krajobrazami gór i każdy podróżnik doświadczy niesamowitej gościnności ludzi. Na Kaukazie każde odwiedziny będą traktowane jak święto, a stoły uginać się będą pod ciężarem pysznego jedzenia i wina.

ODKRYJ GRUZJĘ-WARTO!

CAUCASUS X-TREK

Odkryliśmy tak wiele pięknych regionów i miejsc w Gruzji. Trudno było dokonać wyboru, które są najlepsze i najpiękniejsze. Więc wybraliśmy kierując się sercem i duszą. Oto nasza lista najciekawszych miejsc i miast do odwiedzenia w Gruzji, polecanych przez podróżnika z Polski  i miejscowego z Pankisi!

.
SIGHNAGHI
 
Sighnaghi- Miasto Miłości.
Gruzja słynie z dużych miast i atrakcji turystycznych, ale to, co jest naprawdę wyjątkowe w tym kraju, to małe miasteczka. Sighnaghi jest jednym z nich. Tutaj możesz doświadczyć wszystkiego, co najlepsze w regionie Kakheti: jedna z najlepszych kuchni i wspaniałe wina, piękne uliczki i domy z kolorowymi drewnianymi balkonami, zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Alazani, zapach świeżego chleba pochodzący z piekarni, różnorodność, fantastyczne zamki, małe rodzinne winiarnie i winnice.
Sighnaghi Gruzja

VARDZIA

 

Vardzia skalne miasto nad rzeką Mtkwari  wpołudniowej Gruzji, w masywie Eruszeti, niedaleko Aspindzy.Ten podziemny labirynt został zbudowany w XII wieku, za panowania króla Tamara, pierwszej kobiety w historii Gruzji, która została koronowana na króla (nie królową!). Nie ma tu ulic ani budynków, a całość składa się z jaskiń połączonych ze sobą systemem tuneli. Z daleka wygląda jak jamy zwierząt. 

Wardzia_caucasus X-Trek Pankisi
STEPANCMINDA (KAZBEGI)

Kazbegi to naprawdę niesamowite miejsce na podróż dla każdego. Od miłośników luksusu po autostopowiczów i podróżników górskich. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Spektakularne widoki na doliny i wysoki Kaukaz. Ze Stepancmindy prowadzi trasa do kościoła św. Trójcy, położonego na wysokości 2170 metrów. Nie powinieneś także przegapić wycieczki na lodowiec Kazbek! Już sama droga  z Tbilisi do Kazbegi zapiera dech w piersiach. Na Gruzińsiej Drogodze Wojennej napotkacie Zamek Ananuri, zbiornik wodny Jinvaly i punkt widokowy - pomnik przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej. 

Gruzja Kaukaz_Caucasus X-Trek Pankisi
bottom of page