
Trekking Szczytami Wokół Pankisi
Terminy na trekkingi otwarte, będą podane po zniesieniu restrykcji.
Cena: 750 EURO/sezon 2020
Cena dla grupy min. 6 osób
Cena nie zawiera:
obowiązkowego ubezpieczenia, biletu lotniczego.
Cena zawiera:
Organizacja:
Zaczynamy wczesnoporannym spotkaniem w Tbilisi, kończymy suprą ostatniego dnia. Gwarantujemy całodobową opiekę polskojęzycznego przewodnika oraz lokalnego przewodnika (Kista). Pomagamy przy organizacji przelotów, zakupie biletów lotniczych oraz zakupie ubezpieczenia. Przed wylotem przesyłamy sugerowaną listę rzeczy potrzebnych.
Zabierzemy was do:
Kachetia
Najstarszy region winiarski na świecie, nazywany gruzińską Toskanią. Słynie z przepysznych, ekologicznych win. Tutaj występuje saperavi, stary, rdzenny szczep gruziński. Zabierzemy Was do mariani (piwnic), gdzie zobaczymy kvevri (gliniane amfory) i tradycyjną metodę produkcji wina oraz będziemy degustować m.in. kindzmarauli, mukuzani i tsinandali. Odwiedzimy też miejsce produkcji najlepszego gruzińskiego koniaku Sarajishvili. Z wizytą zapuścimy się na gruzińskie stepy, na samą granicę gruzińsko-azerbejdżańską, do Dawid Garedża i wykutego w skale monastyru. W drodze powrotnej zawitamy do polskiego miejsca: hostelu- restauracji w Udabno. Historię cudownych Polaków, którzy tutaj się osiedlili, zobaczycie w reportażu Marcina Mamonia „Miłość w Udabno. Strach w Pankisi”.
Co nas jeszcze czeka w Kachetii?
Wizyta w Mieście Miłości, w którym przez 24 godziny czynny jest urząd stanu cywilnego Sighnaghi. Jest ono najmniejszym miasteczkiem
w Gruzji, z przepięknie odrestaurowanymi domami, drewnianymi balkonami i brukowanymi uliczkami. Podobno w piosence „Milion purpurowych róż” uwieczniła je Ałła Pugaczowa, śpiewając o nieszczęśliwej miłości Niko Pirosmaniego i francuskiej tancerki Margerity.
Dotrzemy również do Bodbe, miejsca pochówku Św. Ninio. Odwiedzimy katedrę w Alawerdi oraz ciekawe miejsca w Gurdżaani i Telawi.
Kachetia zachwyca pięknem i bogactwem zabytków i świątyń.
Pankisi, nieznana Kachetia.
To zdecydowanie nasz Numer 1. Miejsce nieznane, niedocenione, nieodkryte przez turystów. Tutaj mieszkamy i tutaj powstała pierwsza w Pankisi polsko-pankiska agencja turystyczna i górska. Dzięki Waszemu przewodnikowi Abu Bakrowi będziecie mogli wejść − jako jedni z niewielu − do miejsc, gdzie turyści nie docierają i przeżyć niezapomniane chwile. Pankisi zamieszkują Kistowie, gruzińscy Czeczeni, którzy wyznają islam sunnicki oraz bardziej konserwatywny wahabizm. Zabierzemy Was do domów Kistów. Poznacie ich życie, niezmienioną od wieków tradycję oraz niesamowite historie. Przy ognisku poznacie historie o tym, skąd przybyli ich przodkowie, dlaczego przeszli przez Wysoki Kaukaz do Gruzji i dlaczego zdecydowali się w niej osiedlić. Będzie o miłości i zemście krwi, o życiu kobiet i mężczyzn w tym świecie pełnym nakazów i zakazów. Zanocujemy u Kistów. Z doliny wyjedziemy ZiŁ-em (postsowieckim samochodem) prosto w góry, gdzie zabierzemy Was na lekki trekking. Odwiedzimy pierwszą osadę Kistów oraz pasterską chatę w górach. W Pankisi kistyńskie gospodynie przygotują dla nas posiłki oraz warsztaty kuchni pogranicza: czeczeńskiej i gruzińskiej. Usłyszycie tradycyjną pieśń − modlitwę Zikr. Odwiedzimy meczety oraz tradycyjne domy. W dolinie będzie czekać Was spotkanie z Larą, główną bohaterką książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary”, która zaśpiewa specjalnie dla Was kistyńskie pieśni, a także przygotuje pyszną kolację.
Co jeszcze?
Zwiedzimy stolicę Gruzji Tbilisi wraz z najważniejszymi zabytkami Starego Miasta, a także pokażemy Wam nowoczesną, szklaną architekturę wzniesioną za czasów prezydentury Szaakaszwilego. Oprócz tego wejdziemy na Wzgórze Mtatsminda (727 m n.p.m), zajrzymy do fortecy Narikala i Soboru Trójcy Świętej, nie omijając najciekawszego i najważniejszego Pomnika Historii Gruzji Orbeliani. W starożytnej dzielnicy miasta, Abanotuban, zobaczycie łaźnie siarkowe, w których zażywał leczniczych kąpieli m.in. Aleksander Puszkin.
Zwiedzimy również okolice Tbilisi, przede wszystkim Mcchetę, pierwszą stolicę Gruzji. Tutaj w 337 roku proklamowano religię chrześcijańską jako religię państwową. Mccheta to kameralne miasteczko położone przy ujściu rzeki Aragwi wpadającej do rzeki Kury. Zwiedzimy sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. oraz monastyr Dżwari z VI w., gdzie zachowały się fragmenty krzyża św. Nino.
W Gori zwiedzimy twierdzę, muzeum Stalina (dla chętnych) oraz w najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche.
Stepantcminda, niewielka miejscowość pod stopami majestatycznego Kazbeku.
To, co najpiękniejsze w okolicy, to cerkiew Cminda Sameba, Wąwóz Darialski, Przełęcz Krzyżowa, Ananuri, Gudauri.
W malowniczej, jednej z najpiękniejszej dolin w Gruzji, dolinie Truso pójdziemy na lekki trekking, a chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w naturalnych "basenach" z wodami mineralnymi. Na wiosnę dolina zachwyca. Przejdziemy przez Kanion Kasari, opuszczpną wioskę Ketrisi
i dotrzemy do Twierdzy Zakagori (pod Osetyńską granicą). W dolinie przygotujemy piknik, a w Stepancmindzie wypijemy kawę u podnóża majestatycznego Kazbeku.
Nasz propozycja to Gruzja w mini pigułce. Będzie ciekawie, klimatycznie, naturalnie. Będzie gruzińska gościnność, zabawa, wino i taniec. Będą wychwalane przez turystów szaszłyki, ognisko, lezginka (taniec czeczeński). Trekkingi nie są wymagające. Każdy − niezależnie od wieku i aktywności fizycznej − jest w stanie przejść z nami po najciekawszych zakamarkach doliny Truso oraz Pankisi. Spożywamy posiłki tylko kuchni kaukaskiej, przygotowywane przez gospodynie domowe w ich domach oraz serwowane w sprawdzonych restauracjach.
Pokażemy Wam nieodkryte jeszcze miejsca, suprę, kulturę i kaukaskie zwyczaje. Zapraszamy na majówkę do jednego z najpiękniejszych zakątków świata – ziemi darowanej Gruzinom przez Boga.
Jak głosi legenda, Bóg po stworzeniu świata zebrał wszystkie narody w jednym miejscu.
Sprawiedliwie dzielił Ziemię między wszystkimi zebranymi. Każdy miał otrzymać swoją część.
Ponieważ każdy chciał ten najlepszy kawałek, powstał zamęt i harmider.
Bóg kazał więc ustawić się ludziom w kolejce. Gruzini, żeby przeczekać przepychanki i ścisk, usiedli w cieniu pod drzewem. Kiedy inni prażyli się w gorącym słońcu i walczyli zaciekle o swoją część, oni bawili się, pili wino, tańczyli. Gdy ucichło zamieszanie i wszyscy dostali po kawałku ziemi, Bóg usłyszał dobiegający z dala śmiech i odgłosy zabawy. Niestety, dla Gruzinów nie został już żaden kawałek ziemi. Żal się Bogu zrobiło, że tak sympatyczni i weseli ludzie nic nie otrzymali. Oddał im ten kawałek Ziemi, który zachował dla siebie. Ten najpiękniejszy, malowniczy, żyzny. Z przepięknymi górami, polami, żyznymi ziemiami i łowną zwierzyną.
My pokażemy Wam ten rajski zakątek, przekażemy niesamowite historie oraz gościnność gruzińskiego narodu.
O nas: reportaż Marcina Mamonia dla TVP 1 pt. „Miłość w Udabno. Strach w Pankisi.”













