top of page

  Caucasus X-Trek Discover Pankisi, to pierwsza i jedyna  polsko - kistyńska Agencja Górska i Turystyczna w dolinie Pankisi, w Gruzji.

 Historia firmy rozpoczęła się  kilka lat temu, gdy Basia przyjechała do Gruzji. W Pankisi poznała  Abu Bakra  i jego rodzinę. Pobyt w kistyńskiej rodzinie i wyprawa w góry, zaowocowała pomysłem stworzenia czegoś, czego do tej pory nikt w Pankisi nie zrobił.

 Basia jest pierwszą kobietą, w historii Pankisi i Gruzji, która założyła biznes z Kistem, mężczyzną z doliny. 

Polka - chrześcijanka i Kist - muzułmanin, mocno praktykujący, to mieszanka czasami mocno wybuchowa, ale dająca ogromne możliwości w poznania świata Kistów, gruzińskich Czeczenów.

Wspólna praca, to nauka tolerancji i pokory.

Przez pryzmat gór właściciele poznają swoje, bardzo odległe i skrajnie inne światy. Pokazują je również swoim podróżnikom. W górach każdy pokonuje swoje słabości i uprzedzenia. Trekkingi, czasami bardzo wymagające, otwierają nowe spojrzenie na ludzi i otaczający nas świat.

 

 Abu Bakr - Kist, jest niezastąpiony. Zna góry,  Kaukaz jak nikt inny. Muzułmanin, mocno praktykujący, kaukaski góral. Urodził się w Jokolo w Pankisi. Wiele lat żył poza doliną. Do Pankisi wrócił w 2012 roku. To licencjonowany przewodnik, dżigit, wajnach. Pochodzi z dumnego i sprawiedliwego czeczeńskiego rodu Majsto. Przodkowie Abu przybyli do doliny ponad 200 lat temu. Abu odkrywa świat odległy i niedostępny dla nas europejczyków.

 Basia - Polka, rodowita góralka z Podhala, urodziła się w Zakopanem. Od 1989 roku mieszka w Warszawie. Nauka, rodzina, korporacja. Gruzja trafiła się przez przypadek, miała wyruszyć na  Islandię, wylądowała na Kaukazie. 

 Basię i Abu łączą góry, góralskie, prawie identyczne podejście do życia i góralska dusza. Wyznają podobne wartości. Wspólnie odkrywają swoje światy. Kontrasty jakie są między nimi, bardziej łączą niż oddalają. Każdy z nich jest mocny w swoim świecie. Jednak pokornie wchodzą do tego drugiego, nieznanego. 

 

 Wyjątkową historią firmy Basi i Abu, zainteresowały się media polskie i japońskie. Powstało sporo wywiadów oraz  dokumenty, min.  Marcina Mamonia "Miłość w Udabno. Strach w Pankisi".  Tutaj Media o nas.

  Właściciele przełamują stereotypy i łączą całkowicie odległe kultury. Tworząc pełen kontrastu team przewodników kobieta/mężczyzna, chrześcijanka/muzułmanin, polka/kist.

Ich firma,  to połączenie przyjaźnią, Europy z Kaukazem. To ogromna nauka tolerancji oraz nadzieja i szansa  na przyszłość dla  młodzieży z Pankisi i miejscowych kobiet. Na swoim przykładzie pokazują, jak wiele od nas zależy. Mając pasję, można dokonać  rzeczy niemożliwych. Praca w pewnym sensie stała się misją firmy.

 

  Caucasus X-Trek LLC. mieści się w miejscowości Jokolo i jest jedyną polsko-pankiskią agencją górską, która organizuje trekkingi z Pankisi do Tuszetii i Chewsureti oraz wyprawy motywacyjne, integracyjne i wyprawy po Gruzji. Wędrują poza szlakami i bez tłumów turystów.

Wychodzą wysoko w góry, daleko w odległe doliny, aby pokazać bezkresny spokój, ciszę i piękno Kaukazu.

W czasie trekkingu śpią pod gwiazdami, u pasterzy, pod namiotami. Jedzą  zdrowe jedzenie, bo w Pankisi innego nie ma. Przed wyruszeniem w góry, pokazują tradycyjne życie w dolinie. Odwiedzają miejscowe domy, słuchają pieśni i opowieści z tego tajemniczego miejsca. Abo pokazuje Pankisi nieodkryte, wie jak tam się poruszać i zna obowiązujące tam zasady i wszystkich z Doliny. Dzięki temu wszyscy, którzy wybiorą Caucasus X-Trek, mogą czuć się  wyjątkowo.

 W czasie wszystkich wypraw,  od pierwszego, do ostatniego dnia pobytu grupy, obecni są Basia i Abu. Często też dodatkowi przewodnicy z Pankisi. To gwarancja bezpieczeństwa i 100% satysfakcji z wyprawy. 

 

Od 2018 roku działa w Jokolo biuro-baza firmy. Powstaje w nim pierwsza, profesjonalna agencja turystyczna oraz  wypożyczalnia  sprzętu turystycznego i trekkingowego.

Caucasus X-Trek Pankisi, organizuje i przygotowuje kompleksowo wyprawy i  trekkingi w pozostałych rejonach  rejonach Gruzji. wszystkie wyprawy,  traktując każdą  bardzo indywidualnie.

Tworzy wyprawy szyte na miarę, wyprawy indywidualne, survivalowe, wyjazdy integracyjne, obozy sportowe, wyjazdy kulinarne, wyprawy rodzinne. Dla chętnych jest możliwość przygotowania wypraw do  Azerbejdżanu i Armenii .

 

Do zobaczeniu w Pankisi

Salam alejkum.

Basia & Abu Bakr

Pankisi  Tuszetia  Trekking
IMG_2086
IMG_9901 2
IMG_6857
Kazbegi
Już niebawem moje kaukaskie miejsce #Pan
•_•Duisi•_•Pankisi•_• Czerwony Meczet •_
Pankisi
bottom of page