U Kistów w Pankisi

Zapraszamy na pobyt jedno i kilkudniowy 

  Zapraszamy Was do Gruzji jakiej nie znacie. Do miejsca zapomnianego, owianego legendami i tematami tabu. Gruzini i turyści tutaj nie przyjeżdżają, a jeśli już to na chwilę.  Pankisi to świat wajnachów (Czeczenów i Inguszów).

Świat muzułmański, nieznany, tajemniczy i niedostępny dla wszystkich. Chcemy zabrać Was do domów i rodzin, w których poczujecie siłę tradycji niezmiennej od setek lat. Tradycji kultywowanej od czasów, gdy przybyli tutaj z wysokich gór przodkowie Kistów. Dumni Czeczenii ze znamienitych rodów, Majstowie i Melchowie. 

Czekają tutaj na na Was piękne pieśni w wykonaniu głównej bohaterki książki „Wszystkie Wojny Lary” oraz Nazm - modlitwa/śpiew w meczecie i Dzikr -suficka modlitwa, taniec wykonany przez miejscowe kobiety. 

Poczujecie ogromną energię lezginki, widowiskowego tańca Czeczenów i Lezginów, w wykonaniu miejscowych chłopaków.

Zasmakujecie w tradycyjnej kuchni gruzińskiej, czeczeńskiej i kuchni pogranicza. Wszystkie posiłki przygotowują miejscowe kobiety z ekologicznych i świeżych produktów. 

Przez Pankisi konno, pieszo, rowerem lub ZiŁem. W zależności od wyboru opcji pobytu.

 

 

O WYPRAWIE

Pobyt w Pankisi, czy to w dolinie, czy wysokich górach narkotyzuje swoją naturalnością i ekologią życia. Czyści duszę, odkrywa świat nieznany, przełamuje stereotypy.

To miejsce pozwala nam się zatrzymać i popatrzeć na świat z innej perspektywy. Pankisi zniewala swoją prostotą życia Kistów i bogactwem tradycji i kultury. Na nowo pozwala odkryć znaczenie słowa WOLNOŚĆ. 

Nasze wyprawy, czy to dwudniowe, czy tygodniowe odkrywają piękno tego miejsca.

Do każdej grupy podchodzimy indywidualnie. Program dostosowujemy do warunków atmosferycznych oraz potrzeb uczestników. To program dla tych, którzy chcą wyruszyć poza utarte, turystyczne szlaki.

O MIEJSCU

  Dolina Pankisi ( Wąwóz Pankisi, Pankisi George) to część Kachetii w Gruzji. Ciągnie się wzdłuż rzeki Alazani. To długa na 10 kilometrów i szeroka na 6 kilometrów dolina.

Wąwóz Pankisi zamieszkują muzułmanie sunici, kultywujący bardzo tradycyjny styl życia. To społeczeństwo z bardzo widocznym podzialem na świat mężczyzn i kobiet. 

Odwiedzając Pankisi pamiętaj, jesteś w społeczności muzułmańskiej. Kistowie to gościnni ludzie. Nie zwalnia to jednak przyjezdnych z przestrzegania wszystkich panujących tutaj zasad.

 

O ORGANIZATORZE

   Caucasus X-Trek Pankisi  LLC, to pierwsza i jedyna w Gruzji polsko-pankiska agencja turystyczna. Jesteśmy jedynym teamem przewodników w Pankisi w połączeniu-Polka/Kist, kobieta/mężczyzna, chrześcijanka/muzułmanin. Zainteresowała się nami, nagrywając dokumenty i reportaże - TV Japońska oraz Telewizja Polska. O naszej pracy i o nas udzieliliśmy też kilka wywiadów do gazet.

Organizujemy trekkingi i krótkie pobyty w  Pankisi oraz wyprawy po Gruzji.  

Nasz zespół w Pankisi, to min. trzej główni bohaterowie książki”Wszystkie Wojny Lary”. Jeden z braci „Lary” jest przewodnikiem i współwłaścicielem Caucasus X-Trek LLC.

Dajemy 100% gwarancji bezpieczeństwa, realizacji naszego programu oraz poczucia  i dotknięcia rzeczy, których zwykły turysta nie zobaczy. 

Pracuje z nami zespół kilkunastu ludzi, mieszkańców Pankisi.

Wybierając się z nami do Pankisi, oprócz walorów turystycznych, wspierasz również rozwój miejscowej ludności. 

Odwiedź nas na fb i instagramie: caucasusxtrek

Nasz kalendarz wypraw konnych, trekkingów, wyjazdów na www.caucasusxtrek.com

Dla zorganizowanej grupy, cenę  ustalamy indywidualnie.

 

Przykładowy pobyt dwudniowy:

Dwa dni u gruzińskich Czeczenów w dolinie Pankisi z Caucasus X-Trek

Krótki pobyt, ale bardzo emocjonujący

Propozycje na dwa dni w dolinie Pankisi

 

 I Pobyt pierwszy

ZiŁ-em przez Pankisi. Wjazd na 2100 m n.p.m.. 

I Dzień

Powitanie. Ekologiczne śniadanie. Przejazd przez  dolinę Pankisi, zwiedzanie min. meczetów w dolinie, młyna, ruin baszty i starej cerkwi, Wjazd ZiŁem na 20100 m n.p.m. Odwiedziny u okolicznych pasterzy. Przygotowanie biwaku. Wieczorem ognisko z pieczeniem szaszłyków. Czeczeńskie opowieści przy ognisku. Nocleg pod namiotami.

II. Dzień

Śniadanie. Powrót  Ził-em do Jokolo. Odwiedziny u lokalnej rodziny ( czas na kawę i herbatę). Czas nad rzeką. Spacer po okolicy. Obiad. Warsztaty kuchni gruzińskiej i czeczeńskiej. Pokaz tworzenia materiałów wełnianych starą, czeczeńską metodą. Czas na tradycyjne pieśni w wykonaniu miejscowych kobiet. Na zakończenie dla chętnych przejażdżka rowerowa. Kolacja. Późnym wieczorem wyjazd z Pankisi. 

 II Propozycja

PANKISI W SIODLE

I Dzień

Powitanie. Ekologiczne śniadanie. Przygotowanie koni. Przejazd przez  dolinę Pankisi, zwiedzanie min. meczetów w dolinie, młyna, ruin baszty i starej cerkwi, źródła lecznicze. Przejazd w niższe partie gór, do HORODŻO-jednej z pierwszych kistyńskich osad . Tradycyjny obiad kuchni czeczeńskiej i gruzińskiej. Wyprawa konna do pasterzy w  CZHARTANA.. Zwiedzanie okolicy. Kąpiel w górskiej rzece. Wieczorem ognisko z pieczeniem szaszłyków. Opowieści przy ognisku. Nocleg pod namiotem.

II. Dzień

Śniadanie. Powrót do Jokolo. Tutaj żegnamy  się z końmi. Odwiedziny u lokalnej rodziny ( czas na kawę i herbatę). Czas nad rzeką. Spacer po okolicy. Obiad. Nauka lepienia khinkali. Pokaz tworzenia materiałów wełnianych starą, czeczeńską metodą.. Czas na tradycyjne pieśni w wykonaniu miejscowych kobiet.

Na zakończenie dla chętnych przejażdżka rowerowa. Kolacja.

Późnym wieczorem wyjazd z Pankisi. 

 

  III. Pobyt

Slow trekking w Pankisi

I Dzień

  Powitanie. Ekologiczne śniadanie. Zwiedzanie doliny Pankisi. W planie min. meczety w dolinie, młyn, ruiny baszty i starej cerkwi, źródła lecznicze. Przejazd ZiŁ-em w niższe partie gór, do HORODŻO, jednej z pierwszych kistyńskich osad. W osadzie pasterskiej posiłek. Zwiedzanie min. stara osada Kistów i  cmentarz . Ognisko z pieczeniem szaszłyków.  Przygotowanie  biwaku. Nocleg pod namiotem.

 

II. Dzień

Śniadanie. Powrót (slow trekking) Odwiedziny u lokalnej rodziny ( czas na kawę i herbatę). Czas nad rzeką. Obiad. Nauka lepienia khinkali. Pokaz tworzenia materiałów wełnianych starą, czeczeńską metodą.. Czas na tradycyjne pieśni w wykonaniu miejscowych kobiet. Na zakończenie dla chętnych przejażdżka rowerowa. Kolacja.

Późnym wieczorem koniec pobytu w Pankisi.