
Wycieczki kulturowe w Pankisi u Wajnachów
Wycieczki organizujemy przez cały rok
Plan wycieczki i cenę ustalamy indywidualnie, dostosowując program do czasu, jaki zamierzasz spędzić w Pankisi.
Dowolnie możemy łączyć sposób poruszania się w dolinie. Do wyboru piesza wędrówka, przejażdżka konna,
Ził-em, rowerem lub samochodem.
Pokażemy każde miejsce w Pankisi: meczety, młyny, prywatne domy, cmentarze, amfiteatr, wieże strażniczą, wytwórnię lokalnego piwa.
Zorganizujemy pokaz pieśni i tańca czeczeńskiego, odwiedziny u naszego przyjaciela w domu-twierdzy zbudowanej na wzór starych domów Wajnachów, pokaz wytwarzania materiałów wełnianych, który prowadzi Zaho, siostra Abo, warsztaty khinkali u siostry Abo Leili (to również bohaterka książki "Wszystkie wojny Lary) więc przy okazji opowie ciekawe historie ze swojego życia.
Wybierając się z nami do Pankisi, wspierasz również rozwój miejscowej ludności.
Obejrzyj nasze miejsce i poznaj Kistów, których właścicielka firmy Barbara Anna Konkolewska zaprosiła do udziału w programie "Jestem z Polski -Gruzja" sezon 8 , odcinek 9, na Player.pl
Nasze propozycje
I. ZiŁ-em przez Pankisi - zwiedzanie. Wjazd na szczyt Tbatana 2100 m n.p.m. Nocleg pod namiotami
I Dzień
Rozpoczynamy wcześnie rano ekologicznym śniadaniem.
Przejazd ZiŁ-em przez dolinę Pankisi,.
Zwiedzimy: meczety w dolinie, stary młyn,, którego właścicielem jest jeden z najstarszych mieszkańców Pankisi,
ruiny baszty, amfiteatr, wieżę strażniczą, kościół Św. Jerzego z XVIII wieku,
Weźmiemy udział w pokazie produkcji materiałów z owczej wełny. Pokaz poprowadzi Zaho
Po pobycie w dolinie, zapakujemy ekwipunek i jedziemy ZiŁ-em na Tbatana 2100 m n.p.m. Odwiedziny okolicznych pasterzy. Przygotujemy biwak. Wieczorem ognisko z pieczeniem szaszłyków. Czeczeńskie opowieści przy ognisku. Nocleg pod namiotami.
II. Dzień
Śniadanie polowe. Powrót Ził-em do Jokolo. Kąpiel w rzece Alazani. Odwiedziny u lokalnej rodziny ( czas na kawę i herbatę). Posłuchamy tradycyjnych pieśni czeczeńskich. Na zakończenie zjemy przepyszne khinkali i wypijemy piwo produkowane w Pankisi, oczywiście bezalkoholowe. Pożegnanie i zakończenie pobytu w Pankisi
II. Zwiedzanie w siodle
I Dzień
Powitanie ekologicznym śniadaniem. Weźmiemy udział w pokazie produkcji materiałów z owczej wełny. Pokaz poprowadzi Zaho.
Przygotowanie koni. Przejazd przez dolinę Pankisi.
Zwiedzimy: meczety w dolinie, stary młyn,, którego właścicielem jest jeden z najstarszych mieszkańców Pankisi,
ruiny baszty, amfiteatr, wieżę strażniczą, kościół Św. Jerzego z XVIII wieku,
Zatrzymamy się nad źródłami leczniczymi. Przejedziemy w niższe partie gór, Dotrzemy do Horodżo -jednej z pierwszych osad Kistów. Tradycyjny obiad kuchni czeczeńskiej i gruzińskiej. Wyprawa konna po okolicy, przejedziemy do pasterzy w Czhartana. Kąpiel w górskiej rzece. Wieczorem ognisko z pieczeniem szaszłyków. Opowieści przy ognisku.
Nocleg pod namiotem.
II. Dzień
Śniadanie. Powrót do Jokolo. Tutaj żegnamy się z końmi. Odwiedziny u lokalnej rodziny ( czas na kawę i herbatę). Czas nad rzeką. Spacer po okolicy, odwiedzimy dom - twierdzę wybudowaną w stylu Wajnachów. Posiłek główny min. khinkali i potrawy kuchni gruzińskiej. Czas na tradycyjne pieśni w wykonaniu miejscowych kobiet.
Pożegnanie, zakończenie pobytu w Pankisi.
III. Slow trekking w Pankisi
I Dzień
Powitanie. Ekologiczne śniadanie. Przejdziemy przez dolinę Pankisi. Odwiedzimy min. meczety w dolinie, młyn, ruiny bwieży strażniczej i starej cerkwi, źródła lecznicze. Slow trekking do osady pasterskiej w Horodżo. To, jedna z pierwszych kistyńskich osad z ruinami kamiennych domów i starym cmentarzem.
W Horodżo lub Czhartana rozbijemy namioty. Kąpiel w rzece.
Ognisko min. z pieczeniem szaszłyków.
Nocleg pod namiotem.
II Dzień
Po śniadaniu powrót do Jokolo. Kąpiel w Alazani.
Pożegnalny posiłek u Leili.
Kilka słów o wycieczce
Zapraszamy Was do Gruzji jakiej nie znacie. Do miejsca zapomnianego, owianego legendami i tematami tabu. Gruzini i turyści tutaj nie przyjeżdżają, a jeśli już to na chwilę. Pankisi to świat Wajnachów (Czeczenów i Inguszów).
Świat muzułmański, nieznany, tajemniczy i niedostępny dla wszystkich. Chcemy zabrać Was do domów i rodzin, w których poczujecie siłę tradycji niezmiennej od setek lat. Tradycji kultywowanej od czasów, gdy przybyli tutaj z wysokich gór przodkowie Kistów. Dumni Czeczenii ze znamienitych rodów, Majstowie i Melchowie.
Czekają tutaj na na Was piękne pieśni w wykonaniu kobiet z Pankisi, Nazm - modlitwa/śpiew w meczecie i Dzikr -suficka modlitwa, taniec wykonany przez miejscowe kobiety.
Poczujecie ogromną energię lezginki, widowiskowego tańca Czeczenów i Lezginów, w wykonaniu miejscowych chłopaków.
Zasmakujecie w tradycyjnej kuchni gruzińskiej, czeczeńskiej i kuchni pogranicza. Wszystkie posiłki przygotowują miejscowe kobiety z ekologicznych i świeżych produktów.
Pobyt w Pankisi, czy to w dolinie, czy wysokich górach narkotyzuje swoją naturalnością i ekologią życia. Czyści duszę, odkrywa świat nieznany, przełamuje stereotypy.
To miejsce pozwala nam się zatrzymać i popatrzeć na świat z innej perspektywy. Pankisi zniewala swoją prostotą życia Kistów i bogactwem tradycji i kultury. Na nowo pozwala odkryć znaczenie słowa WOLNOŚĆ.
Nasze wyprawy, czy to dwudniowe, czy tygodniowe odkrywają piękno tego miejsca.
Do każdej grupy podchodzimy indywidualnie. Program dostosowujemy do warunków atmosferycznych oraz potrzeb uczestników. To program dla tych, którzy chcą wyruszyć poza utarte, turystyczne szlaki.
O miejscu
Dolina Pankisi ( Wąwóz Pankisi, Pankisi George) to część Kachetii w Gruzji. Ciągnie się wzdłuż rzeki Alazani. To długa na 10 kilometrów i szeroka na 6 kilometrów dolina.
Pankisi zamieszkują muzułmanie sunici, kultywujący bardzo tradycyjny styl życia. To społeczeństwo z bardzo widocznym podzialem na świat mężczyzn i kobiet.
Odwiedzając Pankisi pamiętaj, jesteś w społeczności muzułmańskiej. Kistowie to gościnni ludzie. Nie zwalnia to jednak przyjezdnych z przestrzegania wszystkich panujących tutaj zasad.







