CAUCASUS X-TREK LLC.

DISCOVER PANKISI GEORGIA

Pankisi Valley, Jokolo, Akhmetis Raioni

GEORGIA

caucasusxtrek@gmail.com

Tel PL +48 606 966 334

Tel GE +995 599 803 998

 

© 2018 by Caucasus X-Trek

Proudly created with Wix.com 

Trekking informacja

NASZE TREKKINGI Z WĄWOZU PANKISI DO

- CHEWSURETII-SHATILI

- TUSZETII

- TREKKING W ARMENII

Czy dla każdego?

Świadomie używamy określenia "trekking". A co oznacza słowo "trekking"? Za trekking uznaje się wędrówki prowadzone w trudnych warunkach terenowych oraz klimatycznych.

Tak też jest u nas. W czasie wyprawy w ciągu dnia pokonujemy bardzo duże odległości, czasami 12-16 godzin marszu. Pokonujemy wymagające wzniesienia, wierzchołki, granie oraz przełęcze, rzeki i potoki górskie. Poruszamy się bez szlaków, ponieważ takich w części Pankisi nie ma. Śpimy pod gołym niebem, pod namiotami, czasami u pasterzy. Za to zmęczenie rekompensują nam atrakcyjne krajobrazy.

Nasze trekkingi to nie turystyka masowa. Są wymagające. To nie wędrówki ani spacery, ale to też nie wspinaczka.

Czas trwania: od 3 do 6 dni. W tym czasie jesteśmy zdani tylko na siebie. To doskonały czas na sprawdzenie swoich umiejętności i możliwości przetrwania, czasami w bardzo trudnych warunkach.

Osoby, które chcą wybrać się z nami z Wąwozu Pankisi do Shatili w Chewsuretii, Tuszetii i na wyprawy łączone Wąwóz Pankisi-Armenia, muszą poruszać się po górach przynajmniej w stopniu ŚREDNIOZAAWANSOWANYM.

 

Nasze trekkingi są WYMAGAJĄCE. Co to oznacza?  Wychodząc z nami w góry, powinieneś posiadać ducha przygody i chęć przeżycia survivalu. Być wytrzymałym i sprawnym fizycznie. Wskazane wcześniejsze doświadczenie w długich, górskich marszach. Marsze z plecakiem WYMAGANE!

W zależności od wyjazdu wymagane mogą być wcześniejsze pobyty na wysokościach około 3500 n.p.m

Na każdym trekkingach jest zawsze przewodnik z Polski i 2-3 przewodników licencjonowanych z Pankisi (nie pasterzy! Nie posiłkujemy się pasterzami ani z Pankisi ani z Tuszetii).

Jesteśmy jedyną agencją turystyczną w Pankisi organizującą w pełni profesjonalne i bezpieczne przejścia z Pankisi do Tuszetii i Chewsuretii pod Czeczeńską granicę.

W Armenii mamy do dyspozycji lokalnych przewodników.

Pankisi, administracyjnie część Kachetii, leży w Wysokim Kaukazie, granicząc z Czeczenią, Inguszetią, Dagestanem. Pankisi to szeroka na od 4 do 6 kilometrów i długa na ponad 10 kilometrów dolina. Leży wzdłuż rwącej, górskiej rzeki Alazani, która początek ma w górach Wysokiego Kaukazu. Wąwóz Pankisi zamieszkują potomkowie Majstów, która ponad dwieśnie lat temu przybyli z Czeczeni.To KISTOWIE - muzułmanie sunnici, kultywując tradycyjny styl życia. W społeczeństwach muzułmańskich, w życiu społecznym bardzo widoczny jest podział na świat mężczyzn i kobiet. Dotyczy to zarówno zwykłych zajęć codziennych jak również kontaktów międzyludzkich. Pary nie okazują swoich uczuć w towarzystwie innych ludzi. W Pankisi można napotkać na ludzi praktykujących odmienną wersję islamu – Sufizm, gdzie często modlitwa zamienia się w ekstatyczny taniec – dzikr. Ciekawostką w Pankisi są kobiece bractwa sufickie- fenomen niespotykany poza Wąwozem. Do tej pory słowo Pankisi wywołuje w Gruzinach strach. Jeszcze 10 lat temu nad całą doliną nikt nie sprawował kontroli. W związku z wojną w sąsiedniej Czeczenii schronienie w Wąwozie znalazło około 10 tys uchodźców. W dolinie znajdowała się baza polowa czeczeńskich komendantów. Schronili się tutaj min. czeczeńscy przywódcy polowi, w tym Rusłan Gełajew. Rosja domagała się od Rządu Gruzji wypędzenia lub aresztowania bojowników. W dolinie dokonywano kilku bombardowań. Stabilizację przywróciła dopiero pomoc Amerykanów, w ramach tzw. "Georgia train and equip program”.Przyjeżdżając do Wąwozu Pankisi turysta musi dostosować się do panujących tam rygorystycznych zasad.

 

Miejsca odwiedzane w drodze do Pankisi

KACHETIA REJON

Kachetia to kolebka gruzińskiego wina. Pochwalić się może unikalnym mikroklimatem. Cały skarb ziemi zwarty jest w korytach rzek, które spływają z Wysokiego Kaukazu. Na wiosnę gdy topnieją śniegi, cenne minerały z gór użyźniają pola. Od niedawna sposób wytwarzania gruzińskich win znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. A w gruzińskich winnice zbiory odbywają się nawet cztery razy w roku. Będąc w takim miejscu nie obejdzie się bez degustacji

 

GREMI 

pierwsza stolica regionu. To miejsce bardzo rzadko odwiedzane przez turystów, a szkoda ponieważ to przepiękne miejsce.

KVARELI 

W miasteczku znajdują się najstarsze winiarnie. Według badań archeologicznych, winogrona uprawiano tu już 7 tys. lat temu.Winnice Corporation Kindzmarauli - "Tears of Vine" sięga początków XVI wieków, kiedy wybudowano znany zamek w Kvareli, gdzie w tamtych czasach zlokalizowana była królewska winnica, produkująca wino Kindzmarauli dla królewskiej rodziny. Dzisiejsza winnica jest spadkobiercą długich tradycji winiarskich kultywowanych na tych terenach.

ALAVERDI

Jedno z najważniejszych miejsc dla Gruzinów  z przepięknym monastyrem z XI w.  wysokim na 55 metrów.  Katedra była najwyższym kościołem Gruzji, dopóki niedawno nie zbudowano wielkiej katedry w Cminda Sameba w Tbilisi. Katedra została wybudowana na miejscu, gdzie wcześniej stała ważna świątynia pogańska, szczególnie istotna dla wierzeń kaukaskich górali. Do XIX w.  w czasie pradawnych świąt, przyjeżdżali pod mury kościoła dokonując swoich obrzędów. Podobno niektóre rytuały są odprawiane do dziś. 

 

SIGHNAGHI 

Miasto miłości, gdzie położone na szczycie 790-metrowej góry, otoczone dookoła murami obronnymi. Bardziej przypomina toskańskie miasteczko, niż miejsce na Kaukazie. Spacer po najmniejszym miasteczku w Gruzji, to duża przyjemność. Urokliwe kawiarenki, małe uliczki i pięknie odrestaurowane domy. Sighnaghi słynie z produkcji dywanów i wina. Jest tutaj słynna ekologiczna winiarnia z degustacją - Pheasant’s Tears oraz całodobowy Urząd Stanu Cywilnego. Sighnaghijska twierdza jest uważana za jeden z najbardziej solidnych systemów obronnych w całej Kachetii. W miasteczku znajdują się dwie cerkwie Św. Szczepana i Św. Jerzego z przepięknymi freski, niedawno odrestaurowanymi oraz Monastyr Św Jerzego w Bodbe z opactwem i siedzibą biskupów kachetyjskich. Kompleks pochodzi z IX w. Znajdują się w nim relikwie zarłej tam Św. Nino. 

 

DAWID GAREDŻA

Dawid Garedża leży na zupełnym pustkowiu przy granicy z Azerbejdżanem.Droga prowadząca do VI w. kompleksu klasztorny jest niezwykle malownicza z przepięknym widokiem na szczyty Kaukazu. Wejdziemy na górę Garedża, z której roztacza się fantastyczna panorama na góry i widok na klasztor.

 

UDABNO

Jedno z naszych ulubionych miejsc na mapie Gruzji z klimatycznym Oasis Club. Udabno znaczy pustynia i tak jest. Anegdota mówi, że w Udabno są tylko żmije i Polacy. W pustynnym klimacie między radzieckimi poligonami , a miastem duchów znajduje się kolorowa, polska enklawa na drodze do David Garedża. Knajpka z największym chyba na świecie ogródkiem piwnym, to nasz obowiązkowy przystanek. Zaprzyjaźniliśmy się z właścicielami. Wracamy zawsze tutaj z ogromną radością.

 

TBILISI

Tbilisi stolica Gruzji i jedno z najlepszych miast do odwiedzenia! Tbilisi leży nad brzegiem rzeki Mtkvari (znanej również jako Kura) otoczone jest górami. Jego różnorodna architektura odzwierciedla długą i skomplikowaną historię. Jednym z najlepszych sposobów docenienia tego wyjątkowego miejsca jest wędrowanie po ulicach, zakamarkach, a szczególnie po kolorowym Starym Mieście.

 

TREKKING MIEJSCA DOCELOWE

SHATILI - CHEWSURETIA

Chewsuretia w tłumaczeniu kraj dolin. Kraina historyczna w północno-wschodniej Gruzji z najwyższym szczytem Tebelosmta  4492 m n.p.m. To najmniej zaludniona kraina Gruzji. Przepiękna, tajemnicza, odcięta od cywilizacji. 

Jeszcze sześćdziesiąt kilka lat temu w Chewsuretii można było zetknąć się z wojownikami rodem ze średniowiecza, odzianymi w kolczugi, uzbrojonymi w miecze, kindżały i tarcze.

Chewsuretię zamieszkują  dumni i waleczni górale, którzy zachowali swój dialekt, tradycję oraz zwyczaje. Chewsuretia zachowała stare obyczaje przedchrześcijańskie. Np. do tej pory można spotkać w domostwach szkielety przodków. Nadal obowiązuje tutaj zemsta krwi i poród w samotności.

"...Chewsurska mitologia również posiada bardzo konkretną geografię. Tu i w sąsiedniej Pszawii opowiedzą ci o złych stworzeniach – dewi oraz o żyjących na wolnych od ludzi ziemiach bóstwach – gwtisszwilebi (dzieciach bożych), które w czasie bitwy zrzucają na pole walki głazy, porąbane ich bronią odłamki skał. Na ziemi gwtisszwilebi byli postrzegani jako wszechmocni wojownicy, utożsamiani z ciałami niebieskimi i gwiazdami: Iaschari, Kopala, Pirkuszi (bóstwo kowali), Ber-Baaduri, ich starszy brat – Kwiria (bóstwo sprawiedliwości) – czyli Gwiazda Poranna (Wenus). Ich ziemskie siedliska to chewsurskie i pszawskie miejsca święte (chati) – proste miejsca kultu, gdzie co roku obchodzi się ludowe święta i dokonuje rytuałów, które można opisać jako osobliwe połączenie pogaństwa i chrześcijaństwa. Ku chwale bóstw warzone jest piwo, które uważane jest w Chewsuretii za boski napój, i zarzyna się wiele sztuk owiec i bydła. W ten sposób Chewsurzy proszą w swoich świętych miejscach o przychylność bóstw. Ku czci zmarłego mężczyzny Chewsurowie zawsze urządzają wyścigi konne.."

SHATILI

 

Tak samo jak Shatili, jak i inne wsie regionu mają charakter wiosek - twierdzy. Shatili powstało w średniowieczu, nad brzegiem Argunu. To kompleks wież-twierdz połączonych z systemów tarasów i schodków. Można przechodzić z domu do domu, nie wychodząc na zewnątrz. 

Jeśli wystarczy czasu i siły udamy się do miejsca, w którym  znajdowała się niegdyś wioska Anatori, której wszyscy mieszkańcy   w XIX w. wymarli w czasie epidemii duru brzusznego.  Nieopodal znajdują się grobowce z ludzkimi kośćmi. Przychodzili tutaj się ludzie, którzy dowiadując się, że są chorzy zostawali tam i  czekali na śmierć.

TREKKING MIEJSCA DOCELOWE

TUSZETIA

Tuszetia wciśnięta jest między Kachetię, Czeczenię i Dagestan. To miejsce gdzie nie ma miast, są tylko wioski, to najbardziej ekologiczny region Gruzji. Charakterystyczne są tu dumne, kamienne wieże, niektóre sięgające średniowiecza.Przez 10 miesięcy w roku Tuszetia jest odcięta od świata. W tym rejonie nie je się wieprzowiny.

 

Dodatkową informację uzyskasz pod nr telefonu 606 966 334 lub wysyłając maila caucasusxtrek@gmail.com

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY W NIEODKRYTE MIEJSCE W GRUZJI, KTÓREGO NIE MA NA MAPIE!

Nasze miejsce - Pankisi